четвер, 14 грудня 2017 р.

Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції на тему: “Українська правнича наука: основні тенденції розвитку в умовах євроінтеграції”

Шановні друзі! Пропонуємо вашій увазі Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції на тему: “Українська правнича наука: основні  тенденції розвитку в умовах євроінтеграції”.
Конференція відбулася 10 листопада 2017 р. за підтримки Кафедри соціального права юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка та Українського центру соціально-правових досліджень. У ній взяли участь провідні фахівці у галузі права, зокрема, науковці, практикуючі юристи, а також студенти Університету.
Збірник матеріалів Конференції знаходиться за наступним посиланням: Актуальні проблеми соціального права. Випуск 5. 2017. 


вівторок, 17 січня 2017 р.

Про дискримінаційні засади оплати праці


21 грудня 2016 року за ініціативи Українського центру соціально-правових досліджень відбувся круглий стіл на тему: «Дискримінаційні засади в оплаті праці бюджетників: урядові ініціативи». Організаторам цього заходу вдалося об’єднати провідних фахівців в галузі права, представників наукового середовища та громадськості навколо актуальних питань, що виникли у зв’язку із прийняттям Верховною радою України низки змін у національну систему оплати праці працівників.
Учасники круглого столу одностайно відзначили, що ініціативи Уряду про внесення змін до Кодексу Законів про працю України, Закону України «Про оплату праці» та деяких інших законодавчих актів, якими було кардинально змінено засади регулювання оплати праці найманих працівників, суттєво порушують класичні правила формування системи оплати праці в Україні. Зокрема:
1.                Базовою величиною, що покладалась в основу формування тарифної системи оплати праці зазвичай була – мінімальна заробітна плата, що відповідало світовим зразкам визначення оплати праці бюджетних працівників.
2.                Встановивши з 1-го січня 2017р. основою побудови тарифної системи оплати праці працівників бюджетної сфери прожитковий мінімум для працездатних осіб замість мінімальної заробітної плати, Кабінет Міністрів України привніс до усталених норм і правил оплати праці не властиві їй базові величини, які притаманні більш соціальному забезпеченню, а ніж трудовому праву.
3.                Встановлення тарифної ставки працівника першого розряду на рівні 1600 грн. прожиткового мінімуму і необхідність при цьому проведення доплат до рівня мінімальної заробітної плати (3200 грн.) призведе до зрівнялівки в оплаті праці працівників, тарифікованих від 1-го до 11-го розрядів.
Лише працівники з тарифним розрядом 12-м і вище зможуть отримати більше 3200 грн. Адже тарифний коефіцієнт цієї категорії працівників становить 2,12. Тобто, 1600 грн. х 2,12 = 3392 грн. Одинадцятий тарифний розряд з коефіцієнтом 1,97 потребуватиме доплати до мінімальної зарплати (1600х1.97= 3152+доплата – 68 грн.).
Якщо б в основі тарифної сітки залишилась ставка мінімальної зарплати (3200),а не прожитковий мінімум (1600) то молодий вчитель, наприклад, якому за складність праці присвоєно 12 розряд мав би отримувати суму, що дорівнює добутку мін. зарплати на коефіцієнт складності роботи (3200х2,12=6784 грн.), а за новим законом будуть платити 1600х2,12=3392 грн.
4.           Приведення заробітної плати працівників бюджетно сфери за допомогою доплат, які здійснюватимуться у випадку, якщо нарахована заробітна плата працівника, що виконав місячну норму праці, є нижчою від законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати зумовлює необхідність пошуку додаткових коштів та не скасовує основних проблем у цій сфері. Наприклад, якщо б сімейний лікар отримував би заробітну плату від 5824 грн. до 7744грн., то його посадовий оклад після внесених змін становитиме всього 2912 грн., а отже потребуватиме доплати у розмірі 288 грн., що сумарно становитиме 3200 грн. Якщо ж врахувати, що таку ж оплату отримуватиме санітарка і медсестра, то проблема може ще більше загостритися.
5.           Встановлення мінімальної заробітної плати на рівні 3200 грн. і визначення її в якості базової ставки  для формування системи оплати праці у приватному секторі призведе до масових скорочень найманих працівників у цій сфері. Адже фактична вартість робочої сили для приватних підприємців зросте більше як у два рази і з метою зведення ними кінців з кінцями доведеться, або скорочувати чисельність працівників, або ж переводити останніх «за їх згодою» на відповідні частини ставок (0,5, 0,25) вимагаючи при цьому від цих осіб працювати повну тривалість робочого часу.
Таку ситуацію в економіці наша держава вже переживала на початку 90-х років минулого століття.
6.           З огляду на те, що засади оплати праці викладача, вчителя, вихователя, лікаря, інженера, механіка, працівника рятувальної служби та інших осіб, праця яких є стратегічно важливою для нормального розвитку держави, не враховують розміру мінімальної заробітної плати  при визначенні посадових окладів цих працівників, можна зробити висновок про нівелювання на законодавчому рівні однієї із найважливіших правових гарантій у сфері оплати праці працівників – мінімальної заробітної плати. Вилучення цієї базової величини оплати праці суперечить міжнародним стандартам, які регламентують політику держав у цій сфері та зобов’язують їх утриматися від вчинення подібних дій.
Учасники круглого столу, одностайно підтримали звернення до Кабінету Міністрів України, об’єднань профспілок та об’єднань роботодавців з вимогою добитися перегляду дискримінаційних підходів до оплати праці однієї з найбільш нужденних категорій працівників нашої держави – бюджетників. Наголошується на необхідності:
-                     повернення мінімальної заробітної плати як базової ставки для формування тарифної системи оплати праці найманих працівників;
-                     приведення мінімального посадового окладу (тарифної ставки) робітника першого тарифного розряду до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на відповідний календарний рік;
-                     збереження гідного рівня оплати праці у сферах, що становлять національний інтерес та є стратегічно важливими для ефективного розвитку Українського народу та його Держави.


Голова правління
українського центру
соціально-правових досліджень                                       П. Пилипенко

понеділок, 16 січня 2017 р.

На розгляді Конституційного суду України перебувають наступні конституційні подання


Конституційні подання

1.
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини


здійснюється опрацювання Секретаріатом КСУ
2.
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини


здійснюється опрацювання Секретаріатом КСУ

3.
Верховного Суду України


здійснюється опрацювання Секретаріатом КСУ

4.
46 народних депутатів України

здійснюється опрацювання Секретаріатом КСУ
5.
Верховного Суду України

на розгляді колегії суддів КСУ
6.
Верховного Суду України
щодо відповідності (конституційності) положень частин першої, другої статті 11 Закону України "Про природні монополії ", абзацу п`ятого частини першої статті 12 Закону України "Про електроенергетику ", пункту 4 частини першої статті 3 Закону України "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг ", абзацу восьмого частини першої статті 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання " (в частині повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), Указу Президента України від 27 серпня 2014 року № 694/2014 "Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ", Указу Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014 "Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг " положенням частини першої статті 8, частини другої статті 19, частини першої статті 106 та пунктів 3, 9, 91, 92 частини першої статті 116 Конституції України

ухвалою колегії суддів КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі; ухвалою КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду
7.
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини


ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду

8.
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини


ухвалою колегії суддів КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі; ухвалою КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду

9.
48 народних депутатів України
ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду

10.45 народних депутатів Українищодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України „Про пенсійне забезпечення“ від 5 листопада 1991 року № 1788–ХІІ у редакції від 24 грудня 2015 року із змінами внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ від 24 грудня 2015 року № 911–VIII
ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду

11.
49 народних депутатів України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі в частині; справа розглядається Судом з 24.11.2016; 
ухвалою КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі в частині 28.09.2016

12.
49 народних депутатів України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 03.11.2016

13.
51 народного депутата України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 06.07.2016

14.
Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 29.09.2016

15.
50 народних депутатів України

ухвалою колегії суддів КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі; ухвалою КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 09.06.2016

16.
48 народних депутатів України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду
17.
Президента України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 19.10.2016

18.
46 народних депутатів України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 14.09.2016
19.
Верховного Суду України


ухвалою колегії суддів КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі; ухвалою КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 26.04.2016

20. 
Верховного Суду України


ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 27.10.2016

21.
Верховного Суду України

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; здійснюється  підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні Суду

22.
50 народних депутатів України


ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 07.07.2016

23.
49 народних депутатів України


щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень розділу I, пункту 2 розділу ІІІ „Прикінцеві положення“ Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення“

ухвалою КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі в частині 13.01.2016;

ухвалою КСУ відкрито конституційне провадження у справі в частині; справа розглядається Судом з 15.09.2016

24. 
Верховного Суду України


ухвалами колегії суддів КСУ відкриті конституційні провадження у справах; ухвалою КСУ об’єднано конституційні провадження у справу; справа розглядається Судом з 10.03.2016

25.
48 народних депутатів України

26.
49 народних депутатів України


ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 17.03.2016

27.
49 народних депутатів України


ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 18.02.2016

28. 
50 народних депутатів України

щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 7 розділу ІІ Закону України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні“

ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі в частині; справа розглядається Судом з 15.12.2015
29.
Верховного Суду України





ухвалами колегії суддів КСУ відкриті конституційні провадження у справах; ухвалами колегії суддів КСУ об’єднано в одне конституційне провадження; справа розглядається Судом з 16.04.2015
30.
47 народних депутатів України

31.
Верховного Суду України

32.
57 народних депутатів України
ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 24.03.2016

33.
57 народних депутатів України
ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Судом з 17.11.2016

34.
76 народних депутатів України
ухвалою колегії суддів КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі; здійснюється розгляд справи на засіданні Суду щодо відкриття конституційного провадження

35.
Служби зовнішньої розвідки України

ухвалою колегії суддів КСУ відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі; здійснюється розгляд справи на засіданні Суду щодо відкриття конституційного провадження

неділя, 15 січня 2017 р.

Інформація про набрання чинності законами України 1 січня 2017 року



Дата прийняття законодавчого акту

№ законодавчого акту
 
Назва законодавчого акту
1.21.12.20161801-VIIIПро Державний бюджет України на 2017 рік
2.22.12.20161804-VIIIПро внесення зміни до Закону України “Про електроенергетику” щодо коефіцієнтів “зеленого” тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії
3.21.12.20161797-VIIIПро внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні
4.20.12.20161796-VIIIПро внесення змін до Митного кодексу України та Закону  України щодо “Про розвиток літакобудівної промисловості” щодо підтримки літакобудівної галузі
5.20.12.20161795-VIIIПро внесення змін до розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України щодо підтримки літакобудівної галузі
6.20.12.20161792-VIIIПро забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту
7.20.12.20161791-VIIIПро внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році
8.20.12.20161789-VIIIПро внесення змін до Бюджетного кодексу України
9.08.12.20161780-VIIIПро внесення змін до деяких законів України щодо обмеження доступу на український ринок іноземної друкованої продукції антиукраїнського змісту
10.06.12.20161774-VIIIПро внесення змін до деяких законодавчих актів України
11.06.12.20161771-VIIIПро внесення зміни до розділу ХХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України щодо постачання на митну територію України матеріалів (тканин) для виготовлення спеціальних засобів індивідуального захисту
12.15.11.20161741- VIIIПро внесення зміни до п.3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення зміни до деяких законодавчих актів України» щодо поширення дії цього Закону на колишніх працівників органів внутрішніх справ України
13.03.11.20161728-VIIIПро тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності
14.03.11.20161726-VIIIПро внесення змін до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” щодо лібералізації системи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності
15.06.10.20161663- VIIIПро внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо уточнення умов розповсюдження програм телерадіоорганізацій у складі універсальної програмної послуги
16.06.10.20161662- VIIIПро внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо працевлаштування випускників
17.17.05.20161369- VIIIПро внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за дітьми-інвалідами та інвалідами першої групи
18.31.03.20161066- VIIIПро внесення змін до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» щодо працівників калієво-магнієвих та озокеритних копалень